Projektā mērķu, aktivitāšu un sasniedzamo rezultātu kopsavilkums (LV):
Kopējais izaicinājums, ko šis projekts risina, ir palielinātais informācijas pieprasījumu apjoms un sarežģītība, palielinoties arhivēto datu apjomam. Šo izaicinājumu vēl vairāk ietekmē ierobežojumi un vēlme nodrošināt savlaicīgu un efektīvu pakalpojumu.
Galvenais mērķis ir uzlabot sabiedriskos pakalpojumus un radīt kopīgi izstrādātus risinājumus, lai uzlabotu informācijas pieejamību iesaistītajos arhīvos, izmantojot mākslīgā intelekta (AI) tehnoloģiju iespējas. Paredzamās izmaiņas ir efektīvāku metožu izstrāde informācijas pieprasījumu apstrādei, kā rezultātā tiks nodrošināta ātrāka starpvalodu klientu apkalpošana un uzlabota arhīva lietotāju pieredze.
Galvenie projekta rezultāti ietvers digitalizētas kolekcijas, uz mākslīgo intelektu balstītu kataloģizēšanu un indeksēšanu, kā arī ar AI atbalstītu rīku kopu, lai piekļūtu arhīviem, tostarp automatizētu atskaišu ģeneratoru. Šie rezultāti dos labumu arhīvu lietotājiem, arhivāriem un plašai sabiedrībai, racionalizējot informācijas pieprasīšanas procesu un nodrošinot ātrākus, precīzākus rezultātus.
Projekts ietver trīs darba grupas: analogo uz digitālo, uz mākslīgo intelektu balstītu kataloģizēšanu un indeksēšanu un AI atbalstītu informācijas pieprasījumu rīku kopu. Pārrobežu sadarbība ir nepieciešama šādu iemeslu dēļ: globālas problēmas, ar kurām saskaras arhivāri, piekļuve dažādiem arhīvu un mākslīgā intelekta resursiem un rīkiem, iesaistīto iestāžu kopīgo kultūras līdzību ietekmes novēršana un labākās prakses apmaiņa.
Jaunums šajā projektā ir saistīts ar moderno AI tehnoloģiju izmantošanu, lai risinātu problēmas, ar kurām saskaras arhīvi un klienti, jaunu sabiedrisko pakalpojumu radīšana un ieguvumi no jaunas pārrobežu sadarbības starp iestādēm ar kopīgu vēsturisko izcelsmi un kultūras līdzībām.
Šī partnerība starp Igauniju, Somiju un Latviju rādīs jaunu piemēru tam, kā arhīvi pārvalda un piedāvā piekļuvi savām kolekcijām, veicinot dziļāku izpratni un sadarbību pāri robežām.