Eiropas diena 2023


Katru gadu Eiropas Savienības dalībvalstis 9.maijā atzīmē Eiropas dienu jeb Eiropas dzimšanas dienu, kas ir veltīta mieram un vienotībai Eiropā.

Pirms 73 gadiem tika izveidots pamats pašreizējai Eiropas Savienībai! 1950. gada 9. maijā Robērs Šūmanis nāca klajā ar Šūmaņa deklarāciju, kurā tika ierosināts izveidot Eiropas Ogļu un tērauda kopienu. Kopienas mērķis būtu veicināt sadarbību, valstīm apvienojot savu akmeņogļu un tērauda ražošanu, kas mainītu pasaules karu plosītā Eiropas reģionu likteni. Šī bija pirmā pārnacionālā Eiropas institūcija, kura beigās kļuva par mūsdienu Eiropas Savienību.

Vai zināji, ka Latvijas iekļaušana Eiropas procesos tika virzīts kā pamatmērķis kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas 1991. gadā?

Dalība Eiropas Savienībā (ES) ir nozīmīga, Latvija iestājās ES 2004. gadā. Kopš kļūšanas par ES dalībvalsti, Latvijā ir uzlabojusies ekonomiskā attīstība un finansiālā stabilitāte, cēlies dzīves līmenis. Ar ES fondu līdzekļiem Latvijā ir realizēti inovācijas un pētniecības projekti, kas veicina ilgtspējību. Tā kā Latvija ir ES dalībvalsts, Latvija arī iegūst no ES vienotā preču, kapitāla, pakalpojumu un personu brīvās kustības. Latvijas dalība ES ir uzlabojusi Latvijas drošību, stiprinājusi Latvijas ekspertīzi ārpolitikas jomā, un veicinājusi Latvijas iesaisti globālajos procesos.

Latvija arī piedalās Eiropas Strukturālo un investīciju fondu mērķa “Eiropas teritoriālā sadarbība” realizācijā, kas ir arī pazīstams kā Interreg. Kopīgu tradīciju veidošana un “pārrobežu” sadarbība ir svarīga, lai visos Eiropas Savienības reģionos tiktu veicināta ekonomiskā, sociālā un teritoriālā attīstība. Šogad maijā un jūnijā notiek dažādi pasākumi Interreg programmu ietvaros:

Centrālā Baltijas jūras reģiona programmas Projektu pieteicēju seminārs un projektu potenciālo partneru tikšanās pasākums

10.05. – 11.05. Tallina, Igaunija

Aicinām piedalīties Centrālā Baltijas jūras reģiona programmas Projektu pieteicēju seminārā un projektu potenciālo partneru tikšanās pasākumā Tallinā!

INTERREG EUROPE politikas apguves platformas pasākums: Vietējās politikas pārskatīšana

31.05.-01.06. 12:30 - 14:00 Genta, Beļģija

INTERREG EUROPE politikas apguves platforma aicina pievienoties klātienes pasākumam Gentā, Vācijā par vietējās politkas pārskatīšanu.

Spied šeit, lai uzzinātu vairāk.

Igaunijas-Latvijas sadarbības programmā 9.maijā Tallinas Brīvības laukumā norisināsies Eiropas dienas svinības: https://www.facebook.com/events/527164636207503?ref=newsfeed

Katru gadu ir vairāki veidi,  kā atzīmēt Eiropas dienu, šeit ir apkopotas dažas no iespējām Latvijā:

Eiropas Prasmju svētki Eiropas Savienības mājas pagalmā un iekštelpās

Aspazijas bulvārī 28.

Šī ir iespēja daudzināt Eiropas Savienības vērtības un iepazīt dalībvalstu īpašās prasmes, ar ko katra valsts lepojas. Pasākumā tiks akcentētas Latvijas prasmes, talanti un to, kas izceļ Latviju Eiropā un Pasaulē.

Eiropas dienas svinības pie Saeimas nama

12:00-14:00, Rīgā, Jēkaba ielā 11

Teltī pie Saeimas notiks diskusija ar jauniešiem “Pieredze, kas izmainīja dzīvi”, protams, būs arī iespēja kārtot Eiropas eksāmenu un Jaunsardzes pārstāvju pavadībā apgūt mezglu siešanas prasmes.

Eiropas eksāmens

07.05. plkst. 8.00 – 09.05. plkst. 21.00

Izmanto iespēju vietnē www.esmaja.lv piedalīties tiešsaistes Eiropas eksāmenā, kas ļaus katram pašam pārbaudīt un paplašināt savas zināšanas par Eiropas Savienību.

Eiropas dienas svinības Latvijas pilsētās EUROPE DIRECT centru rīkotajos pasākumos

Latvijā šobrīd strādā astoņi EUROPE DIRECT centri (Daugavpilī, Gulbenē ar filiālēm Madonā un Alūksnē, Jelgavā, Jēkabpilī, Kuldīgā, Rēzeknē, Ventspilī, Vidzemē ar filiālēm Cēsīs un Valmierā), kas, tuvojoties Eiropas dienai, plāno dažādas aktivitātes reģionos.

Simpozijs "Eiropas Savienības un tiesiskuma nozīme krīzes laikā"

9. maijā plkst. 15.30 Latvijas Universitātes Mazajā aulā, Raiņa bulv. 19, Rīgā, un tiešsaistē platformā Zoom.

Baltijas-Vācijas Augstskolu birojs aicina piedalīties simpozijā “Eiropas Savienības un tiesiskuma nozīme krīzes laikā”!

Pirmā Latvijas nacionālās kiberdrošības kompetenču kopienas ekspertu sanāksme

10. maijā pl. 10:30 Eiropas Savienības mājā, Aspazijas bulvārī 28

Šogad notiks pirmā Latvijas nacionālās kiberdrošības kompetenču kopienas ekspertu sanāksme, kurā piedalīsies Aizsardzības ministrijas, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, Izglītības ministrijas, Centrālās finanšu un līgumu aģentūras un Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas pārstāvji, kā arī kopienā pārstāvēto organizāciju un iestāžu kiberdrošības jomas eksperti.

Izstāde ‘’ES un manas vērtības’’ Eiropas Savienības mājā

09.05.-30.05. Eiropas Savienības mājas Mākslas istabā, Rīgā Aspazijas bulvārī 28

Apskati izstādi ‘’ES un manas vērtības’’ par Eiropas vērtībām un bērnu un jauniešu skatījumu uz tām!

Akcija “Atpakaļ uz skolu/ Atpakaļ uz universitāti” jau 15.reizi Latvijā!

28.03.-15.05.

Akcijā tiek pievērsta īpaša uzmanība iedvesmošanai un motivācijai apgūt jaunas prasmes. Eiropas stāstnieki, kas ir ieguvuši profesionālas zināšanas un pēc skolas, universitātes uzsākuši darbu visdažādākajās profesijās un amatos Latvijā, Eiropā un pasaulē, dosies uz izglītības iestādēm, lai tiktos ar skolēniem, audzēkņiem un studentiem.

Izstāde ,,Eiropas Prasmju gads – konkurētspējas, līdzdalības un talanta veicināšana”

Rīgas Centrālās bibliotēkas telpās, Brīvības ielā 49/53

Apskati informācijas resursu izstādi ,,Eiropas Prasmju gads – konkurētspējas, līdzdalības un talanta veicināšana”!

 

Spied šeit, lai uzzinātu  vairāk par Eiropas dienas pasākumiem Latvijā. 

Spied šeit, lai uzzinātu vairāk par Šūmaņa deklarāciju.