Interreg "Rada un Rāda": Ievērojamākie Interreg programmu projekti Latgalē


Interreg programmu ietvaros īstenoti simtiem projektu, kas pārklāj visu Latvijas teritoriju, taču šajā “RADA un RĀDA” kampaņā ielūkosimies, kādi ievērojami projekti tika īstenoti Latgalē.

Aicinām sekot mums Facebook, lai uzzinātu arī par citiem projektiem, Interreg programmu jaunumiem, pārrobežu sadarbības aktualitātēm un atbalsta iespējām.

1.Projekts “Pa Pirmā pasaules kara mantojuma pēdām” - Latvijā, Augšdaugavas novadā un Lietuvā, Zarasu rajonā

Ja Tev patīk aktīvi pavadīt laiku, vēlies iemācīties vairāk par Pirmā pasaules kara notikumiem un labāk izprast karavīru ikdienu, Tev noteikti ieinteresēs projekts “Pa Pirmā pasaules kara mantojuma pēdām”, kas īstenots Latvijas-Lietuvas programmas ietvaros. Projekts realizēts Latvijā, Augšdaugavas novadā un Lietuvā, Zarasu rajonā, kur abu pašvaldību ciemos atvērti jauni muzeji par Pirmā pasaules kara vēsturi, kā arī izveidots kopīgs maršruts, kas ved pa Pirmā pasaules kara bunkuriem un karavīru apbedījumu vietām. Projekta galvenā ideja ir veicināt izpratni par kara nežēlību un postu, kas arī mūsdienās ir ļoti aktuāla tēma.

Bilde no 1. Pasaules kara muzeja Augšdaugavas novadā.

Projektā tika izveidota un popularizēta mobilā aplikācija, izveidota e-mārketinga kampaņa, kā arī brošūras ar kartēm, kas izveidotas vairākās valodās (LT, LV, RUS, ENG, GER un PL). Saistībā ar to, ka maršruts ticis pozicionēts kā bezauto maršruts, apmeklētājiem iegādāti 20 velosipēdi (10 no katras puses), kā arī katrā izstāžu centrā ir 5 elektrovelosipēdi, kas piemēroti cilvēkiem ar dažādu fizisko stāvokli. Izstāde, kas ir 113 kv.m. liela, sastāv no diviem tematiskiem blokiem.  Pirmā daļa veltīta Pirmā pasaules kara notikumiem Eiropā un Latvijā, bet otrajā daļā apmeklētājiem ir iespēja iejusties karavīra lomā, pašiem izjust bunkura ikdienu. Apmeklētājiem būs iespēja iejusties kaujas lauka gaisotnē, kā arī skolas vecuma bērni izstādes apmeklējumu var izmantot kā vēstures stundās apgūtā atkārtojumu!

Spied šeit, lai uzzinātu vairāk.  

Sižets LTV ziņās.

2.Projekts “Volunteering Cities+” – Vīļānu novadā

Vai esi kādreiz bijis brīvprātīgais? Brīvprātīgais darbs – tas patiešām ir nenovērtējams, tāpēc Urbact programmas ietvaros, tika realizēts projekts “Volunteering Cities+”, kura mērķis bija Viļānos izveidot aktīvu iedzīvotāju grupu, kas meklēs idejas un īstenos dažādas brīvprātīgā darba aktivitātes Viļānu apvienībā, kā arī veicinās sadarbību starp pašvaldību un iedzīvotājiem.

Projekta ietvaros tika rīkoti 25 pasākumi un notika 7 pieredzes apmaiņas braucieni, kas bija iespēja vietējajiem iedzīvotājiem mācīties par līdzdalības kultūru, brīvprātīgā darba ietekmi uz vietējās kopienas attīstību un iegūt jaunus sadarbības partnerus citās ES valstīs. Lielākais projekta ieguvums ir tas, ka projektā iesaistīti dažādu paaudžu cilvēki, kas veidoja iekļaujošu vidi.

Daži foto mirkļi no projekta:

Atziņa no projekta puses: “Brīvprātīgais darbs kopienas labā ir viena no galvenajām pilsoniskās līdzdalības formām visā Eiropas Savienībā, tāpēc to ir svarīgi attīstīt un popularizēt. Arī neliela domubiedru grupa var uzlabot ikdienas dzīvi Viļānos un apkārtnes pagastos.  Paldies visiem projekta dalībniekiem un atbalstītājiem!”

3.Projekts “IWAMA”

Tīrs ūdens – kā padarīt mērķi par realitāti? Interreg Baltijas jūras reģiona programmas, projekta “IWAMA” mērķis bija veicināt mūsu vides aizsardzību, optimizējot notekūdeņu attīrīšanas iekārtu, enerģijas izmantošanu un dūņu apsaimniekošanu.

Komunālo notekūdeņu attīrīšanas iekārtām ir liela nozīme ūdens aizsardzībā. Attīrot sadzīves un rūpnieciskos notekūdeņus, attīrīšanas iekārtas no ūdens izvada barības vielas (jo īpaši fosforu un slāpekli). Atgriežoties ūdenstilpēs, barības vielas izraisa eitrofikāciju, tāpēc, kad ūdens izplūst no notekūdeņu attīrīšanas iekārtām, tajā ir jābūt zemākai barības vielu koncentrācijai nekā agrāk. Projektā apsaimniekotāji tika aprīkoti ar jauniem instrumentiem, lai attīrītu notekūdeņus. Samazināt piesārņojumu ūdenī ir ļoti svarīgi mums un mūsu planētai!

Spied šeit, lai uzzinātu vairāk.  

4. Projekts “Heritage” - Daugavpils

Ja neesi pārliecināts, ko apskatīt Daugavpilī, iesaku apmekēt Daugavpils cietokšņa inženierarsenāla un pulvera noliktavu, kas projekta “Heritage” ietvaros atjaunota.

Projekta ietvaros tika veikti Daugavpils cietokšņa 7. bastiona Pulvera pagraba restaurācijas un pieguļošās infrastruktūras būvdarbi, kas izpelnījušies atzinību – projekts ieguva Latvijas Arhitektūras 2022. gada balvu (Mantojums / Heritage (daugavpils.lv)):

Projektā restaurēts Daugavpils cietokšņa 7. bastiona Pulvera pagrabs, kur tika izveidota izstāžu telpa “Martinsona māja”, kas veltīta keramiķa Pētera Martinsona (1931–2013) radošajam mantojumam, kā arī  labiekārtota 7. bastiona Pulvera pagraba pieguļošā teritorija, izveidojot rekreācijas, amatnieku tirdzniecības zonas un bērnu rotaļlaukumu. Vēsturiski Daugavpils cietoksnī bija trīs pulvera pagrabi, bet ir saglabājušies tikai divi. Atjaunotais pulvera pagrabs kļuvis par jaunu kultūrtelpu, kur iekārtots jauns Daugavpils Marka Rotko mākslas centra izstāžu sektors, kas veltīts izcilā keramiķa Pētera Martinsona daiļradei. Uz tikšanos Daugavpilī!

Latvijas Arhitektu savienības video: 

5. Projekts “Following Ideas”

Vai esi kādreiz apmeklējis hologrammas telpu? Pārrobežu (ārējo robežu) sadarbības programmas ietvaros, projektā “Following ideas” tika radīta 19. gadsimtā Latvijas austrumu dzīvojošo slaveno inženieru dzīves vietu un viņu radīto inženiertehnisko izgudrojumu apskate, kas ir pilnībā jauns tūrisma objekts!

Projektā izveidots maršruts “Sekojot inženiertehniskajām idejām”, kurā ietilpst interaktīvā izstāde "Kerbedzs: sekojot inženiertehniskajām idejām". Staņislavs Kerbedzs (1810–1899) bija Lūznavas muižas zemes saimnieks un kura meita uzcēla Lūznavas muižu. Interaktīvajā izstādē var iepazīties ar Kerbedza sasniegumiem, ceļot pa Eiropas karti, iepazīt Kerbedza inženiertehniskās būves, bet hologrammas telpā 360 grādu ainavā redzēt dažādus objektus un tēlus, kas saistīti ar Lūznavu un inženierbūvēm. Klases telpā apmeklētāji var iepazīties gan ar tiltu, tuneļu un dzelzceļa būvēšanas aizsākumiem, gan ar fizikas likumiem. Izstāde noteikti būs noderīga gan interesentiem, gan  skolas vecuma bērniem un jauniešiem un viņu skolotājiem, plānojot interesantus zināšanu apguves veidus!

Foto: Dagnija Bernāne

Muižas ekspozīcija bija “Latvijas Arhitektūras gada balvas 2022” nominantu vidū!

Arhitektu savienības video: 

 

Rakstā izmantoti foto, video un publikācijas par un no Interreg projektiem. 

Interreg jaunumi Latvijā tiek publicēti mājas lapā interreg.lv un Facebook, kā arī videostāsti mūsu YouTube kanālā Interreg Latvija

 

Rakstu sagatavoja:

Anna Holberga

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas

Attīstības instrumentu departamenta

Teritoriālās sadarbības nodaļas

Vecākā eksperte